Mddata web tasarım, web yazılım, alan adı tescili, web alanı kiralama (web hosting) hizmeti veren bir şirkettir. Web tasarımı ve yazılımı hizmeti sağladığımız tüm müşterilerimizle yazılı bir hizmet sözleşmemiz ayrıca imzalanmaktadır. Bu sözleşme web hosting ve domain tescil hizmetlerimizden faydalanacak müşterilerimiz için hazırlanmıştır.
Tüm Hizmet Alan Müşterilerimiz Bu Sözleşmeyi Kabul Etmiş Sayılır. Sipariş verirken sözleşmeyi kabul etmeden sistem devam etmenize izin vermez.

Madde-1: Sorumluluklarımız
1.1-Mddata web hosting müşterilerine hizmet süresince, paket kotaları doğrultusunda, web sitesi bulundurma, ftp erişimi, e-posta servisi sağlamayı ve bu hizmetlerini garanti politikası sayfasında belirtilen garantiler kapsamında vermeyi taahhüt eder. Bu taahhüt şu durumlarda geçerli sayılmaz; Mücbir sebepler (deprem, yangın, sel gibi doğal afetler ile sair beşeri afetler), donanım arzaları, Periyodik Bakım prosedürleri veya MDDATA’nın zaman zaman üstlendiği onarımlar, Telekomünikasyon veya dijital transmisyon hatlarında meydana gelebilecek kesinti veya arızalar, kötü niyetli ağ saldırıları, ağ yoğunluğu veya diğer arızalar ile sınırlı olmaksızın MDDATA’nın kontrolü dışındaki veya MDDATA tarafından öngörülemeyen nedenler.

1.2-Mddata kullanım şartları, ödeme yükümlülüklerinin yerine getirilmesi durumunda, hizmeti tek taraflı olarak durduramaz.

1.3-Mddata yapılacak tüm adres, telefon, sunucu yerleşim değişikliklerini müşterilerine en az 1 hafta önceden e-posta yoluyla haber vermeyi taahhüt eder.

1.4-Mddata web hosting müşterilerine hizmet başlangıç tarihinden itibaren, hizmet süresi boyunca, teknik destek vermeyi taahhüt eder.

1.5-Tüm web hosting servislerinin kalitesini korumayı, gerekli yazılım güncellemelerini yapmayı, sunucunlarındaki bakım ve güncelleme işlemlerinden önce müşterilerini e-posta yoluyla uyarmayı taahhüt eder.

1.6-Mddata sunucuları üzerinde bulunan ve tamamiyle müşterilerine ait olan; yayın, döküman, yazılım ve çoklu ortam (multimedya) içerikten içeriğinden ve bu tarz içerik ve yayınların getireceği yasal yükümlülüklerden sorumlu değildir.

1.7-Mddata servislerinin kullanımı tamamıyla kişi ve kurumların kendi tercihleri olup doğabilecek her türlü riski kendileri üstlenmaktedirler.

1.8-Mddata müşteri seçme hakkını kullanarak istemediği kişi veya kurumlara hizmet vermeyi reddedebilir.

1.9-Mddata kendi ağları ve bağlı diğer ağlar üzerinde gerçekleşecek her türlü data transferi hakkında hiç bir güvenlik ve gizlilik garantisi vaad etmemektedir. Kişisel bilgileri nasıl kullanıdığımızla ilgili ayrıntılı bilgiyi gizlilik ilkesi sayfasında bulabilirsiniz.

1.10- Mddata sunucularında hiçbir kodlama, script, eklenti vb. türdeki yazılımın çalışmasını vaad etmez, müşteri kullanacağı yazılımı 7 gün içinde kendisi test edip onaylamaldır. (Sipariş vermeden önce destek ekibimizden kullanacağınız yazılımlar hakkında bilgi almanız tavsiye edilmektedir.)

Madde-2: Yedekleme
-Mddata’nın yedekleme hizmeti yoktur. Veri Kayıplarından Firmamız Sorumlu Değildir. Ücretli olarak yedekleme hizmeti alınabilir.

Madde-3: Kaynak Kullanımı
-Her Bir Birim (Hosting-Vps), Sistem kaynaklarının %20’sinden daha fazlasını 45 saniyeden uzun süre kullanamaz. 15 dakikadan daha sık “cron entry” çalıştıramaz. 15 saniyeden uzun hiçbir MySQL sorgusu yürütemez. MySQL tabloları uygun bir biçimde indekslenmelidir.

Madde-4: Kapalı ve Sınırlı Fonksiyonlar
-Linux, Windows hosting ve reseller paketlerimizde php mail fonksiyonu kapalıdır.
-Hosting ve Reseller Sunucularımızda Hesap Başı Saatlik Mail Gönderim Limiti 100 adettir.

Madde-5: Müşteri Desteği
Tüm müşterlerimize hafta için saat 9:00-19:00 arası ticket desteği verilmektedir. Müsait olması şartıyla canlı destek ve telefon desteğimiz mevcuttur. Tüm destek talepleri başvuru sırasına göre verilecektir.

Madde-6: Web Hosting Kullanım Şartları
Mddata, aşağıda listesi verilen içeriklerin barındırılmasına izin vermez, barındırılması dahilinde hesabı durdurabilir veya iptal edebilir, geri ödeme yapmaz.

6.1 – Yasa Dışı Yayın: Telif Hakları saklı çalışmalar, ticari ses, video, müzik dosyaları ve diğer yasalarca yasaklanmış materyaller.

6.2 – Ahlaka Aykırı Materyal: Pornografi, erotik resimler, videolar ve benzeri içerikler barındıran yayınlar. (Bu tanımın içeriğinin belirlenmesine Mddata Bilişim Teknolojileri karar verir.)

6.3 – Online/Offline Oyun ve Animasyon: İçinde online/offline Kumar ve benzeri içerikler bulunan Jumpling, MUDs, Egg Drop, interaktif oyunlar.

6.4 – Rencide Edici Materyal: Herhangi bir din, dil, ırk, cinsiyet, ve benzeri toplumsal grupları baz alan ayrımcı ve öfke içeren içerikler.

6.5 – Warez: Çalıntı yazılım, emulator, hacking, freaking, şifre kırıcılar, lisansikriptoloji yazılımları ve benzeri, lisansız yazılım (websitesi, php,asp, asp.net, cgi ve tüm kod yazılımları) kullanmak ve paylaşmak

6.6 – Canlı Yayın: Flash ve Shockwave dışındaki yayın araçlarının (bu konuda yapılacak özel anlaşmalar hariç) yoğun kullanımı.

6.7 – Dosya Deposu: Hosting ve reseller paketleri dosya deposu, paylaşım servisi olarak kullanılamaz, sunucularda program exe, bat vb. uzantılar barındırılamaz.

6.7 – Kimlik ve Hesap Avı, Reklam vb.: Hosting ve reseller paketlerinde beğeni scpriti (facebook, twitter vb.), üye toplama sitesi ve buna benzeyen hesap bilgisi, profil bilgisi çalmaya diğer kullanıcıların hesaplarına yönelik içerik barındırma

6.8 – Saldırı.: Sunucularımız üzerinden; başka internet sitelerine, sunuculara saldırı, yayın kesme vb işlemler.

Madde-7 : Diğer Hizmetler

7.1 – Sponsor Hosting, Vps ve Diğer Sponsorluk Hizmetleri:  Mddata belli zamanlarda ücretsiz sponsorluk hizmetleri vermektedir. Verdiği bu sponsorluk hizmetlerinde, hizmeti istediği zaman sonlandırma, kapatma – açma hakkını saklı tutar, sponsorluk hizmetinden yararlanan müşterilerimiz, bu şartları kabul etmiş sayılır. Sponsorluk hizmetleri için herhangi bir hak talep etme yetkisi bulunmamaktadır. Buna rağmen firma adımızı lekeyecek girişimlerde bulunulması takdirde ilgili müşteri  maddi ve manevi külfiyeti peşinen kabul etmiş sayılır.

7.2 – Hazır Site Tasarımları
-Hazır Web Paketleri için, site içeriği desteği verilmez. Hazır Kolay Web Paketi Müşteriye Kurulup yönetici şifreleri ile teslim edilir. Müşteri kontrol panelinden kendi sitesinin içeriğini kendi güncelleyebilir.

-Sitemizdeki hazır tasarım yazılım paketleri kiralama usulü olduğundan, müşteriye kod güvenliği açısından ftp şifreleri verilmez. Yazılım kodlarını satın almak isteyen müşteri, müşteri temsilcisi ile görüşerek ilgili yazılımın kod satın alma ücretini öğrenebilir.

7.3 – Sunucu Kiralama
-MDDATA; MÜŞTERİ’NİN MDDATA’dan kiralamış olduğu MÜŞTERİ’ye MDDATA tarafından kesilen faturada özellikleri (IP, Sunucu Özellikleri, Hat vb.) belirtilen bir veya bir den fazla sunucunun kiralamış olduğu sunucular üzerinden gönderilen bilgileri, veriyi, internet sayfalarını gönderilmeden önce gözden geçirmez, kullanıcı tarafından yapılmış sayfalar için herhangi bir şekilde bir sorumluluk almaz. MÜŞTERİ’YE ait web ortamına açılacak bilgi ve içeriklerden MDDATA sorumlu tutulamayacaktır. Yayınlanan bilgi ve içeriği ile ilgili olarak çıkacak MÜŞTERİ ve üçüncü şahısların dahil olduğu her türlü ihtilafta MDDATA’ya sorumluluk tevcih edilemeyecek ve sorumluluğuna gidilmesi halinde MDDATA hizmeti durdurma hakkına sahip olacaktır. Üçüncü şahıslar tarafından MDDATA’nın sorumluluğuna gidilmesi halinde bütün yükümlülük MÜŞTERİ’YE ait olup MDDATA’nın bütün maddi ve manevi zararları MÜŞTERİ tarafından tazmin edilecektir. Sunucular üzerinden spam, warez, adult yayın yapmak yasaktır bu gibi durumlarda sözleşmenin 6’ıncı ve 9’uncu maddeleri ihlal etmiş sayılır. Sunuculardaki Managed Hizmetini Destek Departmanımıza Ticket Açarak Alabilirsiniz. Destek Departmanının Müsaitliği ve O Anki Destek Elemanının Bilgisi Çerçevesinde Ücretsizdir. Sunucularda teknik müdehale sırasında oluşabilecek sorunlardan ve veri kayıplarından MDDATA sorumlu tutulamayacaktır. MÜŞTERİ teknik destek talebinde bulunurken bu kuralı kabul etmiş sayılır. MDDATA sunucu içeriğinde kullanılan vps/vds kurulumu ve vps/vds ile ilgili tüm genel konularda hizmet vermeme hakkını saklı tutar. MDDATA sunucu teknik desteği sadece sunucunun genel problemler ile ilgilidir. (Hat, sunucu yazılımları, donanımsal problemler vb.)

7.4 – Google Reklamları (Adwords) İçin Ek Madde
Mddata Google İnternet Reklamcılığı Programına dahil bir kuruluştur. Google Reklamları (Adwords) Google tarafından verilen Müşteri Merkezi tarafından yapılmaktadır. Herhangi bir nedenden dolayı müşteri sitesi Google Adwords tarafından kara liste, ban vb. gibi durumlarla karşılaştığında Mddata bu durumdan asla sorumlu tutulamaz. Bu gibi durumlarda muhattap Müşteri ve Google Adwords’tür.

7.5 – Microsoft Lisanları
Mddata müşteri istediğine göre, müşterinin kiraladığı vps, sunucu vb. hizmetlere microsoft’a ait işletim sistemlerinin deneme sürümlerini kurmaktadır. Kurulan işletim sistemlerinin ve microsoft’a ait diğer yazılımların lisans sorumluluğu tamamen müşteriye aittir. Müşteri kendine ait lisans anahtarını iletmesi durumunda ilgili hizmete lisans girilmektedir.

Madde-8 : Müşteri ve Mddata Personeli İlişkileri

Mddata personeli hiçbir şekilde müşteriye kötü söz, argo ve küfür kullanamaz, böle bir durumla karşılaşıldığında admin{at}mddata.net.tr adresine olayla ilgili şikayette bulunabilirsiniz. Sorun en kısa sürede çözülecektir. Müşterinin ise Mddata personeline hakaret etme yetkisi yoktur. Böle bir durum karşısında müşteri 3 defa uyarılır. Müşteri bu hareketlerine devam ettiği taktirde hesabı durdurulur ve geri ödeme yapılmaz. Bu hareketler devam etmesi taktirde yasal yollara başvurulur.

Madde-9 : Spam ve Trojen Yasağı
Mddata sunucuları (Hosting, Reseller, Sunucu Kiralama ve Sunucu Barındırma Hizmetleri için geçerlidir) üzerinde herhangi bir spam veya trojen yazılımının bulundurulması, çalıştırılması kesinlikle yasaktır. Toplu reklam maili (email email marketing) yapmak yasaktır. Bu kuralın ihlal edilmesi durumunda hesabınız dondurulur veya silinir. Sunucu performansının bu tür illegal aktivitelerden olumsuz etkilenmesi halinde ise Mddata hizmeti tarafsız fesh etme hakkına sahiptir. Bu gibi bir durumda müşteriye geri ödeme yapılmaz, yedek verilmez, 200 Türk Lirası ücret talep edilir.

Madde-10 : Toplu Mail ve Toplu SMS Hizmeti
Toplu Mail hizmeti alan kullanıcıların, hizmeti kullanırken e-mail gönderirken CAN-SPAM yasasına ve Mddata Anti-Spam Kuralları’na uymak zorundadırlar. Buna bağlı olarak e-mail gönderiminde aşağıdaki kurallar göz önünde bulundurulmalıdır.
Gönderilen her e-mail içerisinde tek tıklama ile alıcının listeden ayrılabileceği listeden ayrılma linki (one-click unsubscribe link) bulunmalıdır.Bu Link aşağıdaki Kanun ile açıkça ilan edilmiştir.

Kanun No: 5809
Kabul Tarihi: 5/11/2008
Kanun Adı : ELEKTRONİK HABERLEŞME KANUNU
Yer : DÖRDÜNCÜ KISIM (Tüketici ve Son Kullanıcı Hakları) (Madde – 50) (Fıkra – 5)
Açıklama : Abonenin önceden izni alınmadan otomatik arama makineleri, fakslar, elektronik posta, kısa mesaj gibi elektronik haberleşme vasıtalarının kullanılması suretiyle doğrudan pazarlama,siyasi propaganda veya cinsel içerik iletimi gibi maksatlarla istek dışı haberleşme yapılması halinde, abone ve kullanıcılara gelen her bir mesajı bundan sonrası için almayı reddetme hakkı kolay bir yolla ve ücretsiz olarak sağlanır.

Bu linki kaldırmaya çalışmak ya da kaldırılmasını talep etmeye izin verilmez.
Gönderilen tüm e-maillerin altında gönderenin internet adresi dışında iletişim bilgileri ve fiziksel posta adresi (firma ismi, adres, telefon, faks) bulunmalıdır
Gönderilen tüm e-maillerde alıcının gönderilen e-maili neden aldığına dair açıklayıcı bilgi bulunmalıdır.

Madde-11 : Müşteri Bilgileri

11.1 – Mddata, alt yapısını kullanacak tüm müşterilerimiz, müşteri bilgilerini ve fatura bilgilerini güncel tutmakla yükümlüdür. Müşteri bilgileriniz veya faturalara bilgileriniz eksik olduğunda aldığınız hizmetin faturası tarafınıza kesilememektedir. Böle bir durumda Mddata kesinlikle sorumlu tutulamaz. Mddata müşteriyi önceden uyarmak kaydı ile alınan hizmeti geçici olarak durdurma yetkisine sahiptir. (Müşteri bilgilerini güncelleyene denk)

11.2 –  Mddata, alt yapısını kullanan siteler düzenli olarak Tib (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) veritabanına bilgi verilmektedir. Mddata Müşteri bilgilerini 3’üncü şahıslarla paylaşamaz (hesap devirleri hariç). Müşteri bilgileri hakim, savcı vb. yazılı kararı ile ilgili resmi kurumlara verilebilir.

11.3 – 5651 Sayılı Yasa gereği; hakim, savcı ve tib üzerinden gelecek uyarılar doğrultusunda yasaya aykırı içerik barındıran web sitesi, sanal sunucu ve sunucu hizmetlerimizde Mddata ilgili içeriği müşteriyi uyarmaksızın silme, engelleme veya müşteri hizmetini durdurma ve iptal etme hakına sahiptir. Böle bir durumda müşteriye geri iade yapılmaz. Müşteri bu gibi durumlarda MDDATA’dan hak talebinde bulunamaz.

11.4 – Mddata, otomasyon sistemi kullandığı için; alandı (domain) tescillerinde whois (kimlik bilgileri) sorgulandığı zaman müşteri iletişim bilgileri (sadece iletişim bilgileri) görünmektedir. İletişim bilgilerinin görüntülenmemesini isteyen müşterilerimiz sipariş verirken ücretsiz kimlik bilgisi saklama hizmetinden yararlanabilirler

Madde-12 : Ödeme
Tüm servisler ödemenin gerçekleşmesinden sonra hizmete başlar. Mddata istediği zaman dilediği şekilde fiyatlar üzerinde değişiklik yapabilir, fakat ödeme süresi boyunca ödemesi tamamlanmış olan hesapların fiyatları sabittir. Ödeme süresi bittiğinde ilgili paketin fiyatı kadar olan miktar kullanıcının kredi kartından onay alınarak tekrar talep edilir. (Faturanızı kargo yolu ile almak isterseniz ücreti alıcı ödemeli olarak yollanır. )

Otomasyon sistemi tarafından tüm hesaplar otomatik olarak uzatılmaktadır, hizmetinizi uzatmak istemiyorsanız bitiş süresinden önce “iptal talebi” vermeniz gerekmektedir. İptal talebi vermediğiniz takdirde, otomasyon sistemi size sürekli “borç hatırlatma maili” gönderecektir. Tüm Fatura Kesim İşlemleri Toplam Borç Ödendikten Sonra Yapılır ve Posta Yolu İle Gönderilir. Ödemesi 5 Gün geçen hosting ve reseller Hesapları, ödemesi 3 gün geçen sunucu kiralama, sunucu barındırma ve vps-vds hesapları dondurulur . Ödemesi 15 Gün Geçen hosting ve reseller Hesapları, ödemesi 5 gün geçen sunucu kiralama, sunucu barındırma ve vps-vds hesaplarıda tamamen silinir . 30 gün ödemesi geçen hosting ve reseller hesaplarının yedekleri silinir. Eğer Müşterimizin Müşteri Hesabında Borcu Var ise Borç Ödenmeden Yedek, Sunucu Şifresi, Alan Adı Şifresi vb. herhangi bir hizmet teslim ve iade Edilmez. Banka Hesabımıza ödeme yapan müşterilerin ödeme bildirim formunu doldurması şarttır.

Madde-13 : Kota Aşımı

Mddata, alt yapı olarak tamamen otomatik sistemler kullanır, her hangi bir trafik aşımında sistem kendini otomatik kapatır. Müşterilerimiz aldıkları hizmetin kapatmaya maruz kalmaması için kotalarını kendilerine verilen panelden kontrol etmeye yükümlüdürüler. Sistemin kota aşımı nedeniyle otomatik kapattiği hizmet in farkını ödeyerek hizmete kaldığı yerden devam edebilirler.

Madde-14 : Geri Ödeme

Müşterilerimiz Hosting ve Reseller paketlerinden aldığı tarihten itibaren Web Hosting Kullanım Şartları çiğnenmediği sürece 7 gün içinde gerekli bir mazeret bildirerek para iadesi isteyebilirler. Geri iadeler havale/eft masrafları müşteriden tahsil edilerek 7 iş günü içinde yapılır. Sunucu (Oyun Sunucusu ve Diğer Sunucular), Vps ve Domain, Toplu Mail, Toplu SMS hizmetlerinde para iadesi mümkün değildir.

Madde-15 : Hediyeli Ürünler

Mddata bazı ürünlerde müşterilerine hediye yollamaktadır. Bu Hediyeler siparişinizi takip eden ay zarfında müşteriye kargo ile gönderilecektir. Hangi ürünlerin hediyeli olduğunu paket açıklamalarında yazmaktadır. Kampanyalı alışverişlere hediyeler geçerli değildir.

Madde-16 : Yetkili Mahkeme

Yetkili mahkeme ve icra daireleri işbu sözleşmenin uygulanmasından doğabilecek her türlü uyuşmazlıkların çözümünde Samsun Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir. 16 (onaltı) maddeden oluşan   işbu sözleşme de hizmet sözleşmesi kurallarını çiğneyen müşteri tarafından uğrayacağı her türlü maddi ve manevi hakkını saklı tutar.